top of page
Kotwica 1

#robdobro

Nocne mieszkanie! - Sylwia Chutnik i (nie)wykluczeni
00:00 / 00:00

Szanowni Państwo!

 

Bez Was i Waszej pomocy realizacja opisanych poniżej wspaniałych programów które Fundacja Sławek prowadzi od 1998 roku nie byłyby możliwe. Wspólnie od 20 lat pomagamy osobom szczególnie narażonym na wykluczenie - rodzinom żyjącym w ubóstwie, młodzieży z pieczy zastępczej, matkom samotnie wychowującym dzieci, osobom z niepełnosprawnościami,  uzależnionym, więźniom czy byłym więźniom. Statystyki są nieubłagane - Polska zajmuje czwarte miejsce w Europie pod względem liczby osób wykluczonych społecznie i 3 miejsce pod względem liczby osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Wspólnie możemy wpłynąć na zmianę tych niechlubnych statystyk i poprawę jakości życia najuboższych polaków!

W imieniu Fundacji Sławek i naszych podopiecznych chciałbym przede wszystkim serdecznie podziękować za okazane nam w poprzednich latach wsparcie i pomoc. Dzięki Wam Fundacja mogła zrealizować szereg programów skierowanych do osób wykluczonych i ich rodzin. Środki przekazane przez Państwa w formie stałego przelewu jak również w ramach 1% podatku zostały przeznaczone m.in. na realizację takich programów jak:

  • „KOMPAS - kompleksowy program aktywizacji społeczno-zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym” – program w którym nasi pracownicy i wolontariusze pomagają osobom wykluczonym społecznie w przejściu od wykluczenia do samodzielności!

  • "Czytam Dotykiem" - Program tworzenia książek dotykowych dla dzieci niewidzących i słabowidzących przez osoby wykluczone. Efektem programu jest dostarczenie do dzieci niewidomych i słabowidzących w wieku do lat 6 zupełnie wyjątkowych wykonanych ręcznie książek dotykowych. 

  • „Poczytaj Mi...” – program dzięki, któremu osoba wykluczona wzmacnia więzi rodzinne ze swoimi dziećmi, współmałżonkami lub osobami opiekującymi się dziećmi podczas pobytu rodzica w więzieniu. Program polega na osobistym przeczytaniu wybranej bajki dla swojego dziecka. Głos rodzica czytającego bajkę jest nagrany przez naszych wolontariuszy na dyktafon i po obrobieniu dźwięku zapisany na płycie CD. Płyta ta ozdobiona okładką namalowaną własnoręcznie przez rodzica wraz z dedykacją trafia do dziecka pozwalając mu cieszyć się głosem uwięzionej mamy lub taty po wielokroć. Jak mówi mama osadzona w Areszcie Śledczym Warszawa Grochów: "Wiem, że moje maleństwo będzie słuchało bajeczki, którą codziennie przed snem będę mu czytała, przytulę go w myślach, wyśle aniołka by go uściskał i był przy nim gdy ja jestem w tym miejscu". Nierzadko bajka jest pierwszym od wielu miesięcy czy lat kontaktem rodzica z dzieckiem i wzruszającą próbą powiedzenia mu „Kocham Cię” czy „Tęsknię za Tobą”. Zobacz reportaż o programie zrealizowany przez Magnes.TV;

  • "Spotkania rodzin" - Fundacja Sławek każdego roku współorganizuje spotkania integracyjne rodzin wykluczonych społecznie. Naszym priorytetem jest wzmacnianie więzi rodzinnych dla tego staramy się w jak największym zakresie uczestniczyć w organizacji takich wydarzeń jak dzień dziecka, dzień mamy, dzień taty, spotkania świąteczne, czy teatry dziecięce, które realizujemy również na terenie zakładów karnych i aresztów śledczych. Widok uśmiechniętych dzieciaków i łez wzruszonych rodziców to dla naszych wielka nagroda za prowadzenie animacji, zabaw czy przedstawień dla izolowanych rodzin.;

  • „Anioł Stróż” – program dzięki, któremu osoba skazana wychodząca na przepustkę z więzienia może liczyć na opiekę przewodnika - „Anioła stróża”, który pomaga jej się odnaleźć w rzeczywistości nierzadko po kilkunastu latach spędzonych w więzieniu; Rolę opiekuna pełnią byli skazani – wolontariusze Fundacji. Podczas takiej przepustki skazany poznaje wartości takie jak uczciwość, szacunek, zaradność, trzeźwość czy etos pracy.

  • „Świadectwa” - w ramach tego projektu byli więźniowie, którzy dokonali przewartościowania swojego życia postanawiając żyć uczciwie, odwiedzają więzienia i opowiadają o własnych doświadczeniach, o wartościach jakie nimi kierują, o ich drodze do wolności, trzeźwości i uczciwości;

  • „Pierwsze kroki na wolności” - program przygotowujący do życia na wolności osoby osadzone, którym pozostało mniej niż pół roku do wyjścia z więzienia.

  • „Mienia Art” - W naszym ośrodku w Mieni, k. Mińska Mazowieckiego na co dzień udzielamy miejsc noclegowych osobom opuszczającym więzienia, aby mogły znaleźć bezpieczną przystań w drodze do wolności. Jednak wrzesień jest szczególnym miesiącem w życiu naszego ośrodka. Każdego roku organizowany jest tu bowiem Festiwal Sztuki Mienia Art, podczas którego mieszkańcy wsi Mienia, studenci, pracownicy Służby Więziennej, osadzenie i byli więźniowie, osoby niepełnosprawne oraz szereg innych ludzi zainteresowanych resocjalizację przez sztukę mają możliwość obejrzeć teatry więzienne, posłuchać zespołów muzycznych nagrywających za kratami (jak choćby zespół Paragraf 64) przyjrzeć się obrazom czy rzeźbom powstającym w więzieniach. Częścią wydarzenia są warsztaty artystyczne w których wspólnie uczestniczą więźniowie, osoby niepełnosprawne, studenci i podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Mieni;

 

Niezależnie od tego w biurze Fundacji przez cały rok działała Poradnia Rodzinna dla osób opuszczających więzienia oraz ich rodzin, w której prowadzimy bezpłatne poradnictwo prawne i psychologiczne. Doradca zawodowy pomaga w znalezieniu zatrudnienia a konsultant pierwszego kontaktu stara się skierować byłego więźnia do odpowiednich specjalistów i pomóc mu w usamodzielnieniu się w pierwszych dniach na wolności.


 

Chcemy wspólnie z Państwem kontynuować nasza misję!

Będziemy wdzięczni za jej wsparcie stałym przelewem lub przekazaniem 1% podatku naszej organizacji! 

Razem zmieniajmy świat wokół nas!

 

Prezes Fundacji Sławek 

Marek Łagodziński

 

ZOBACZ NASZE DOTYCHCZASOWE KAMPANIE 1%

Fundacja Sławek

ul. Generała Andersa 13, 00-159 Warszawa

KRS 0000272518

​e-mail: biuro@fundacjaslawek.org

www.fundacjaslawek.org

+48 22 258 19 97

  • Facebook Classic
  • Klasyczna YouTube
  • Twitter Classic
  • Google Classic
bottom of page